ZSP w Ciekocinie – relacja z projektów

W I edycji programu Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem trzy projekty były realizowane przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ciekocinie:

•  projekt „Żyjemy ekologicznie” zakładał realizację kilku celów m.in. pogłębienie wiedzy o odnawialnych źródłach energii, zmianach klimatycznych i ich wpływie na życie człowieka oraz poznanie osiągnięć i możliwości, jakie daje dzisiejsza nauka;
  • „Jesteśmy fair play” miał na celu propagowanie zdrowego trybu życia, dbanie o swój stan umysłu i ciała poprzez uprawianie sportu;
  • „Koło naukowe Green Wind” i prowadzenie zajęć kółka ekologicznego w szkole miało wpłynąć wpłynie na kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec środowiska przyrodniczego oraz umożliwić uczniom poznanie czynników zagrażających przyrodzie w miejscu zamieszkania, w Polsce i na świecie.

Na zajęciach lekcyjnych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ciekocinie w ramach projektu „Żyjemy ekologicznie” uczniowie dowiedzieli się: czym są zmiany klimatyczne i  jakie są źródła pochodzenia energii. Zajęcia praktyczne realizowane były w terenie. Najpierw uczniowie poznali funkcjonowanie farm wiatraków, z kolei w kwietniu udali się na zajęcia do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie uczestniczyli w zajęciach w laboratorium biologicznym i robotycznym.

Jednym z najważniejszych aspektów projektu „Jesteśmy fair play” była integracja społeczności – oprócz treningów karate, dzieci i młodzież uczestniczyły w zajęciach i pokazach prowadzonych między innymi w ośrodku Fundacji Anny Dymnej w Lubiatowie oraz na festynach w Gminie Choczewo. Oprócz tego został zorganizowany wyjazd karateków do ośrodka wczasowego, a także zostały zakupione również kimona do treningu uczniów oraz maty do ćwiczeń.

Środki pozyskane w ramach projektu „Koło naukowe Green Wind” zostały przeznaczone na zakup między innymi: stalowych koszy do segregacji odpadów przed budynkiem szkoły oraz wyjazd do Centrum ekologicznego do Warszawy. Oprócz tego został zorganizowany szereg zajęć edukacyjnych, które angażowały dzieci i młodzież w działania proekologiczne, np. Akcja Sprzątania Świata, podczas której dzieci i młodzież z ZSP Ciekocino, ale także rodziny i przyjaciele sprzątali plażę Stilo. Akcja Sprzątania Świata była nie tylko sukcesem pod względem poprawy czystości i estetyki plaży, ale również budowaniem społeczności i wzajemnej troski o nasze otoczenie.